Atrakcje przyrodnicze - Nieporęt

Puszcza Słupecka położona w południowo – wschodniej części Nieporętu, obejmuje swym zasięgiem część lasu państwowego o powierzchni 160,6 ha ,rozciągającego się po obu stronach rzeki Czarnej. Ochroną objęte są tu m.in. rzadko występujące rośliny takie jak wawrzynek wilczełyko, bluszcz pospolity, zawilec żółty oraz kilka gatunków storczyków. W rezerwacie gniazdują wilgi, czarne bociany, derkacze i żurawie, można spotkać tu lisy, jenoty, sarny, dziki, a nawet łosie. Wśród gadów występuje także żmija zygzakowata. Dużą część obszaru puszczy pokrywa grąd , czyli wielogatunkowy, liściasty lub mieszany las z przewagą dębu i grabu. Runo leśne jest silnie rozwinięte i występują w nim m.in. takie gatunki jak niecierpek pospolity, nerecznica samcza, bodziszek cuchnący oraz jadalne i trujące grzyby. Na południe od Puszczy Słupeckiej, na powierzchni 39,5 ha rozciąga się rezerwat „Łęgi Czarnej Strugi”. Występuje tam olcha czarna, wiąz szypułkowy, i jesion. Wyrosły drzewostan liczy 80 lat. W runie leśnym występują zioła chronione min. wawrzynek wilcze łyko oraz rzadko spotykane w rejonie warszawskim gajowiec żółty, niecierpek, szczyr trwały i kurdybanek. Rezerwat jest siedliskiem min. traszki grzebieniastej i kumaka nizinnego. A także miejscem lęgów dla wielu gatunków ptaków (również drapieżnych) oraz ostoją dzików, saren i łosi. Spotkać tu można wydrę i bobra europejskiego. Wiosną kwitną nim zawilce, przebiśniegi, żywokosty i gwiazdnice.

Poznawanie przyrodniczych walorów Nieporętu możemy połączyć z lekcją historii. Przez gminę Nieporęt przebiegają turystyczne szlaki „Książąt Mazowieckich” i „Bitwy Warszawskiej 1920 roku” oraz znajdujący się na terenie powiatu legionowskiego „Szlak Polski Walczącej”. Trasa jest bardzo dobrze oznakowana i wyposażona w tablice informacyjne z QR codami, przedstawiającymi wydarzenia, począwszy od rozbiorów Polski, poprzez powstania narodowe, okres II Wojny Światowej, prześladowań stalinowskich aż do powstania NSZZ „Solidarność”.

Każda z rowerowych tras wokół Jeziora Zegrzyńskiego wymaga przeprawy przez rzekę mostami w Zegrzu i Wierzbicy oraz katamaranami ALBATROS u ujścia Bugu do Narwi. Wakacyjne rejsy z Arciechowa (gmina Radzymin) do wsi Cupel i Serocka (gmina Serock) są organizowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Promocji i Rozwoju Zalewu Zegrzyńskiego (armatora statków) dzięki finansowemu wsparciu darczyńców i sponsorów oraz dofinansowania władz samorządowych gminy Radzymin, Serock i Powiatu Wołomińskiego.

Wybierając się na turystyczna wycieczkę nad Jezioro Zegrzyńskie polecamy aktualna mapę pt. „Atrakcje przyrodnicze Gminy Nieporęt”, do „ściągnięcia” ze strony www.jeziorozegrzynskie.info.

Na zdjęciu port Pilawa-Nieporęt.

lipiec 2021

m/s Albatros - galeria


Nasze usługi

Zapraszamy na rejsy po Narwi i Jeziorze Zegrzyńskim zabytkowym statkiem pasażerskim m/s ALBATROS.

  • Oferujemy rejsy spacerowe z molo w Serocku w każdy weekend (czerwiec-sierpień) o g. 11.00, 12.00 i 13.00. 
  • Koszt biletu ulgowego 30 zł., a normalnego 40 zł. Rejsy są sponsorowane przez Serockie Inwestycje Samorządowe sp. z o.o.

Zamówienia przyjmuje i informacji udziela;

kapitan statku - tel. 798 795 266

dyrektor Zeglugi Mazowieckiej - tel. 601 22 13 13
e-mail: dyrektor@zeglugamazowiecka.pl



Skontaktuj się z nami

Kontakt:

Zamawianiem rejsów statkiem ALBATROS:

Telefon do kapitana  798 795 266  

Telefon do armatora 601 22 13 13

E-mail: dyrektor@zeglugamazowiecka.pl