Odwiedź Serock również zimą

Odwiedź Serock również zimą...

Koniec wakacji był sygnałem, że zbliża się koniec żeglugowego sezonu nad Jeziorem Zegrzyńskim. Zakończyły sie rejsy z Warszawy do Serocka tramwaju wodnego "Zefir" i rejsy spacerowe po Jeziorze Zegrzyńskim statku ALBATROS. który w tym roku przewiózł ponad 1200 pasażerów. Żegluga Mazowiecka od ponad 10 lat jest współorganizatorem Study Tour, czyli cyklicznych rejsów ALBATROSA promujących turystyczne i przyrodnicze atrakcje Serocka i Krainy Bugu, Narwi i Jeziora Zegrzyńskiego, w których uczestniczą  touroperatorzy z Mazowsza oraz dziennikarze specjalizujący się w problematyce turystycznej.

Realnym efektem współpracy Żeglugi Mazowieckiej ze Stowarzyszeniem na Rzecz Promocji i Rozwoju Zalewu Zegrzyńskiego były w mininym sezonie działania szkoleniowe, dzięki którym 4 nowych marynarzy katamaranów Albatros uzyskały Patenty Stermotorzystów, uprawiające do samodzelnego prowadzenia małych statków pasażerskich. To ważne, gdyż bezpieczna dla pasażerów i statków żegluga załeży od sprawnej i kompetentnej załogi. Przeprawa na Bugi i Narwi katamaranami Albatros była w 2021 roku atrakcją nie tylko dla rowerzystów (ok. 40 % wszystkich pasażerów) lecz głównie dla mieszkańców okolicznych wsi i turystów odwiedzających powiat legionowski i wołomiński. Możliwość przeprawy z obleganej przez plażowiczów plaży w Serocku na dzikie plaże Cupla i Arciechowa (pozbawione sklepów i małej gastronomii), docenili szukający tu spokoju od miejskiego zgiełku turyści. Dla mieszkańców gminy Dąbrówka i Radzymin przeprawa z Arciechowa do Serocka była innego rodzaju turystyczną atrakcją. W każdą sobotę rano na wodnych przystankach Cupla i w Arciechowa ustawiały się kolejki by dotrzeć katamaranem na targ przy serockim rynku, a w niedzielę najczęstszymi pasażerami statków były rodziny z dziećmi, korzystajacymi z przeprawy na lody przy bezpiecznej, strzeżonej plaży z placem zabaw i kulinarnymi atrakcjami miejscowych tawern i smażalni ryb.

Przeprawy z Serocka do Cupla i Arciechowa obsługiwały dwa katamarany ALBATROS, przystosowane do przewozu 12 pasażerów i rowerów. w sezonie żeglugowym 2021 roku te małe statki turystyczne odbyły łącznie ok. 500 rejsów, z których skorzystało ponad 2500 pasażerów. Zatrudnieni na statkach marynarze posiadali nie tylko niezbędne kwalifikacje zawodowe (kapitana, bosmana lub stermotorzysty żeglugi śródlądowej) lecz również wiedzę i umiejętności informatorów turystycznych po atrakcjach Krainy Dolnego Bugu i Jeziora Zegrzyńskiego. Rejsy statków (koszt eksploatacji i zatrudnienia marynarzy) były dofinansowane m.in. ze środków samorządowych gminy Serock i Radzymin, Powiatu Wołomińskiego oraz darowizn osób fizycznych.

Koniec żeglugi katamaranów i statków z serockiego molo to nie koniec turystycznego sezonu w krainie Dolnego Bugu i Jeziora Zegrzyńskiego. Zachęcamy do spacerów i rowerowych wycieczek brzegami Bugu, Narwi i Jeziora Zegrzyńskiego oraz  skorzystania z wydanych w 2021 roku przez Stowarzyszenie "Zalew Zegrzyński" map i przewodników przyrodniczych tras, które można „ściągnąć” z naszej internetowej strony (zakładka mapy). 

Jezeli pandemia nie pokrzyżuje naszych planów już w maju 2022 roku wznowione zostaną rejsy pasażerskich statków Albatros, Jagodowy Ryś i Zefir, a na aktywnych turystów (piechurów i rowerzystów), czekać będą „marynarze słodkich wód”, czyli kapitanowie katamaranów Albatros - obsługujących przeprawę u ujścia Bugu do Narwi.

Zbigniew Szumera

Prezes Stowarzyszenia "Zalew Zegrzyński"

Dyrektor Żeglugi Mazowieckiej

listopad 2021

www.zeglugamazowiecka.pl

m/s Albatros - galeria


Nasze usługi

Zapraszamy na rejsy po Narwi i Jeziorze Zegrzyńskim zabytkowym statkiem pasażerskim m/s ALBATROS.

  • Oferujemy rejsy spacerowe z molo w Serocku w każdy weekend (czerwiec-sierpień) o g. 11.00, 12.00 i 13.00. 
  • Koszt biletu ulgowego 25 zł., a normalnego 30 zł. Rejsy są sponsorowane przez Serockie Inwestycje Samorządowe sp. z o.o.

Zamówienia przyjmuje i informacji udziela;

kapitan statku - tel. 798 795 266

dyrektor Zeglugi Mazowieckiej - tel. 601 22 13 13
e-mail: dyrektor@zeglugamazowiecka.plSkontaktuj się z nami

Kontakt:

Zamawianiem rejsów statkiem ALBATROS:

Telefon do kapitana  798 795 266  

Telefon do armatora 601 22 13 13

E-mail: dyrektor@zeglugamazowiecka.pl