Kraina Dolnego Bugu i Jeziora Zegrzyńskiego

Witamy sympatyków turystyki aktywnej, łowców przygód i miłośników przyrody.

Kraina Dolnego Bugu i Jeziora Zegrzyńskiego to raj dla kajakarzy, rowerzystów i żeglarzy. Wędrując wzdłuż brzegów jeziora lub płynąc w kajaku Bugiem z Wyszkowa do Serocka, spotkacie rzadkie gatunki fauny i flory, urokliwe wyspy i bagniste rozlewiska oraz łąki z pasącymi się na nich krowami.

Największą atrakcją naszej krainy jest Jezioro Zegrzyńskie, popularnie zwane ZalewemZegrzyńskim, gdyż jest to faktycznie sztuczny akwen, który powstał w 1963 roku po przedzieleniuNarwi tamą z elektrownią wodą we wsi Dębe. Powstało jezioro nad którego brzegami możnaskorzystać z oferty renomowanych hoteli z restauracjami, z plażami i przystaniami żeglarskimi. Dla mieszkańców okolicznych wsi i miasteczek powstały nowe miejsca pracy, a dla mieszkańców stolicy, Wołomina, Legionowa i Wyszkowa - atrakcyjne miejsce do rekreacji i wypoczynku. Dzisiaj nad brzegami jeziora można plażować, wypożyczyć kajak, żaglówkę lub rower wodny w Zegrzu, Białobrzegach, Ryni i Serocku oraz coś przekąsić w nadbrzeżnych smażalniach ryb.

Historycznymi atrakcjami regionu są najstarsze na Mazowszu miasta Pułtusk, Serock i Radzymin. Miłośników militariów nie trzeba zachęcać do zwiedzania fortyfikacji z napoleońskich i carskich czasów w Zegrzu i Modlinie. Warto więc zajrzeć do Internetu na strony lokalnych miast i gmin(dabrowka.pl, nieporet.pl, pultusk.pl, radzymin.pl, serock.pl), gdzie znajdziecie ciekawostki historyczne, opisy zabytków i przyrodniczych atrakcji, szlaków turystycznych oraz aktualną informację o planowanych imprezach kulturalnych, sportowych i turystycznych.

Kraina Jeziora Zegrzyńskiego jest szczególnie atrakcyjna dla amatorów turystyki rowerowej. Na terenie gmin przylegających do Jeziora Zegrzyńskiego jest ponad 500 kilometrów oznakowanych ścieżek rowerowych, w tym trzy nowe trasy wokół jeziora z przeprawą rowerową katamaranami u ujścia Bugu do Narwi: w Arciechowie, Cuplu i Serocku. Organizatorem przeprawy i armatorem katamaranów jest Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Zalewu Zegrzyńskiego. Na statkach można otrzymać bezpłatne mapy i wydawnictwa reklamujące lokalne atrakcje, a kapitanowie tych Mobilnych Punktów Informacji Turystycznej doradzą co w okolicy warto zwiedzić, gdzie wypożyczyć rower, kajak lub gdzie można smacznie i tanio zjeść. To ważne, gdyż wiedzę o lokalnych atrakcjach można znaleźć jedynie w punktach Informacji Turystycznej w Pułtusku, Legionowie Wyszkowie i Ossowie oraz urzędach Nieporętu, Radzymina i Serocka.

Ścieżki rowerowe naszej krainy przebiegają przez tereny chronionej przyrody i rezerwaty. Mają tu siedliska m.in. rybitwy, mewy, łabędzie, perkozy, płochliwe kormorany, ciekawskie czaple oraz kilkanaście gatunków kaczek. Odwiedzając gościnną ziemię legionowską i wołomińską, zachęcamy do odwiedzenia Cupla (gmina Serock) Arciechowa (gmina Radzymin), malowniczo położonych u ujścia Bugu do Jeziora Zegrzyńskiego. Znajdziecie tu dzikie i piaszczyste plaże, czyste powietrze oraz wymarzone warunki do wypoczynku, szczególnie dla rodzin z dziećmi (czysta i płytka woda). Pamiętajmy, by zabrać ze sobą napoje i kanapki, gdyż do najbliższego sklepiku wiejskiego jest nie mniej niż 3 kilometry. Spragnieni rozrywki mogą wrócić katamaranem do Serocka, zjeść sandacza w miejscowej smażalni „U Masełka) lub przepłynąć się statkiem pasażerskim ALBATROS po Jeziorze Zegrzyńskim. Warto wspomnieć, iż umożliwiające przeprawę rowerową na Bugu i Narwi katamarany, to małe statki pasażerskie z miejscami dla 12 osób i 8 rowerów, kursujące regularnie z Arciechowa (1.06-31.08 w każdy weekend i święto), zgodnie z zamieszczonym obok mapy dolnego Bugu - rozkładem rejsów. W sezonie 2022 roku planujemy świąteczne wycieczki z Serocka i Arciechowa do Kuligowa nad Bugiem (więcej na stronie www.jeziorozegrzynskie.info).

W imieniu armatorów statków - Andrzej Bis, prezes Żeglugi Mazowieckiej i Zbigniew Szumera, prezes Stowarzyszenia "Zalew Zegrzyński.

maj 2022 r.

m/s Albatros - galeria


Nasze usługi

Zapraszamy na rejsy po Narwi i Jeziorze Zegrzyńskim zabytkowym statkiem pasażerskim m/s ALBATROS.

  • Oferujemy rejsy spacerowe z molo w Serocku w każdy weekend (czerwiec-sierpień) o g. 11.00, 12.00 i 13.00. 
  • Koszt biletu ulgowego 15 zł., a normalnego 25 zł. Rejsy są sponsorowane przez Serockie Inwestycje Samorządowe sp. z o.o.

Zamówienia przyjmuje i informacji udziela;

kapitan statku - tel. 798 795 266

dyrektor Zeglugi Mazowieckiej - tel. 601 22 13 13
e-mail: dyrektor@zeglugamazowiecka.plSkontaktuj się z nami

Kontakt:

Zamawianiem rejsów statkiem ALBATROS:

Telefon do kapitana  798 795 266  

Telefon do armatora 601 22 13 13

E-mail: dyrektor@zeglugamazowiecka.pl