Rejsy spacerowe statkami ALBATROS w 2024 roku

W 2023 roku dzięki jubileuszowi powstania Zalewu Zegrzyńskiego - Stowarzyszenie na Rzecz Promocji i Rozwoju Zalewu Zegrzyńskiego otrzymało dotację Samorządu Województwa Mazowieckiego na kontynuację projektu "Rowerowej pętli wokół Jeziora Zegrzyńskiego", dzięki której wytyczono nową, czwartą trasę oraz sfinansowano znaczną część kosztów przeprawy z Zegrza do Nieporętu. Tradycyjnie mogliśmy liczyć również na dofinanowanie z budżetu Miasta i Gminy w Serocku oraz dotacji Powiatu Wołomińskiego - wakacyjnej przeprawy z Serocka do Arciechowa. 

Niewiadoma jest niestety przyszłość rowerowej przeprawy z Zegrza do Nieporętu, której dofinansowania odmówiły w tym roku zarówno władze Nieporętu, jak i Powiatu Legionowskiego. Nowa trasa rowerowa wokół Jeziora Zegrzyńskiego (Nieporęt - Arciechów-Serock-Zegrze-Nieporęt) wymagał przeprawy na Bugu (Kuligów - Popowo), na Narwi (Cupel - Serock) oraz nowej przeprawy na Jeziorze Zegrzyńskim.  Można oczywiście pokonać Narew mostem wzdłuż drogi krajowej 61 do Zegrza Południowego i dalej do Nieporętu drogą wojewódzką 631 (bez ścieżek rowerowych). To trasa niezbyt bezpieczna dla wytrawnych rowerzystów, którą odradzam na rowerową wycieczkę z dziećmi.

Kontynuacja przepraw rowerowych na Bugu i Narwi zależy nie od dobrych chęci armatorów. Warto przypomnieć, iż katamarany ALBATROS i OBSERWATOR, zbudowane zostały dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej - z myśla o rowerzystach. Jednak ich bieżąca eksploatacja zależy od hojności samorządowych władz gmin, których mieszkańcy i odwiedzający turyści korzystają z wakacyjnych rejsów. 

Rok 2023 był dla żeglugi pasażerskij wyjątkowo łaskawy. Pogoda była super od maja do końca października, co sprzyjało wycieczkom rowerowym na trasy wokół Jeziora Zegrzyńskiego. Wakacyjna, weekendowa przeprawa katamaranami na Bugu i Narwi były atrakcją nie tylko dla rowerzystów. Turysci szukajacy spokojnych i bezpiecznych miejsc nad Jeziorem Zegrzyńskim odkryli w tym roku uroko dzikich plaż u ujścia Bugu do Narwi. Tak więc wodne przystanki katamaranów ALBATROS, regularnie kursujące z Serocka do Cupla i Arciechowa znalazły nowych pasażerów - rodziny z dziećmi, wybierający odludne plaże Arciechowa, bez sklepów, barów i innych atrakcji. Arciechów wybrali sobie również na idealne miejsce do terenowych rajdów włąściciele motocykli i quadów, rozjeżdżający wały przeciwpowodziowe oraz zakłucający spokój odpoczywajacy tu turystom. Na szczęście amatorami tych rajdów zainteresowały się służby miejskie Radzymina, które dostrzegły atrakcyjność dla turystów dzikiej plaży, która dzieki przeprawie katamaranami u ujścia Bugu do Narwi -  stała się miejscem weekendowego wypoczynku nie tylko wędkarzy i miłośników przyrody. Większa ilość plażowiczów w miejscu gdzie brak jest turystycznej infrastruktury, toalet i parkingów - to problem którego chyba nie dostrzegają władze Radzymina. Apelujemy więc do gminnych władz o chociaż niewielkie zagospodarowanej plaży oraz ustawienie pojemników na śmieci, bez których z pewnością dojdzie do zaśmiecenia tej malowniczej krainy, z której korzystają  w wiekszości mieszkańcy powiatu wołomińskiego. ... 

Sezon żeglugowy na Jeziorze Zegrzyńskim rozpocznie się na pewno w maju 2024 roku. Czy w czerwcu przybijać będą statki pasażerskie do serockiego mola - takiej pewności nie mamy. To co pewne to rejsy ALBATROSA, którego armator - Żegluga Mazowiecka - z pewnością kontynuować będzie spacerowe rejsy tego zabytkowego statku (rok budowy 1964) pływającego od 15 lat po Jeziorze Zegrzyńskim...

Czekając na nowy sezon żeglugowy na Jeziorze Zegrzyńskim zachęcam do odwiedzania nas również zimą...

Zbigniew Szumera

Dyrektor Żeglugi Mazowieckiej

Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Promocji i Rozwoju Zalewu Zegrzyńskiego

listopad 2023

 

 

m/s Albatros - galeria


Nasze usługi

Zapraszamy na rejsy po Narwi i Jeziorze Zegrzyńskim zabytkowym statkiem pasażerskim m/s ALBATROS.

  • Oferujemy rejsy spacerowe z molo w Serocku w każdy weekend (czerwiec-sierpień)
  • Koszt biletu ulgowego 30 zł., a normalnego 50 zł. Rejsy są sponsorowane przez Serockie Inwestycje Samorządowe sp. z o.o.

Zamówienia przyjmuje i informacji udziela;

kapitan statku - tel. 798 795 266

dyrektor Zeglugi Mazowieckiej - tel. 601 22 13 13
e-mail: dyrektor@zeglugamazowiecka.pl

Statek ALBATROS zabiera na pokład do 35 osób.  Rejsy cateringowe ze względu na wygodę pasażerów oferujemy maksymalnie dla 25 osób (ALBATROS). Na statku znajduje się pokład słoneczny dla 26 osób oraz salonka (kabina pod pokładem) z miejscami dla 12 osób.

Koszt wynajęcia statku z załogą (brutto w tym 8%VAT):

  • pierwsze dwie godziny rejsu statkiem ALBATROS z molo w Serocku – 3000 zł.

  • każda następna rozpoczęta godzina – 1000 zł.

  • Koszty dodatkowe za podstawienie statku w innym porcie - "zakładka" CENNIKSkontaktuj się z nami

Kontakt:

Zamawianiem rejsów statkiem ALBATROS:

Telefon do kapitana  798 795 266  

Telefon do armatora 601 22 13 13

E-mail: dyrektor@zeglugamazowiecka.pl