Strona główna

 

 

Katamarany ALBATROS

 

Rozmowa z Kubą Buragiewiczem, wiceprezesem Stowarzyszenia na Rzecz Promocji i Rozwoju Zalewu Zegrzyńskiego, kapitanem katamaranu ALBATROS 1.

Nową atrakcją Jeziora Zegrzyńskiego są rejsy katamaranów Albatros z Serocka do Arciechowa.  Skąd ten pomysł i kto wspiera Wasze działania?

Jest to autorski pomysł prezesa naszej organizacji – Zbyszka Szumery, dyrektora Żeglugi Mazowieckiej i armatora pływającego po Jeziorze Zegrzyńskim statku pasażerskiego ALBATROS. Przeprawa na Bugu i Narwi była marzeniem nie tylko odwiedzających nas turystów. Przed laty mieszkańcy z Arciechowa do kościoła w Serocku mogli przeprawić się jedynie łodzią lub w zimie „po lodzie”. Pomysł pozostał by jedynie pomysłem gdyby nie dofinansowanie projektu organizacji i uruchomienia Mobilnych Punktów Informacji Turystycznej nad Jeziorem Zegrzyńskim - ze środków Europejskiego Funduszu „Rybactwo i Morze”.   

Wasze katamarany to łodzie czy pływające pomosty?

Katamarany są jednostkami prototypowymi, zaprojektowanymi i zbudowanymi specjalnie do obsługi turystycznych rejsów po płytkim zazwyczaj Bugu. Są to małe, motorowe łodzie turystyczne, zbudowane na dwóch pływakach i przystosowane do przewozu rowerów i 12 pasażerów. Przypominają pomosty lecz są to profesjonalnie wykonane przez firmę ROTO TECH małe statki pasażerskie, posiadające niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa oraz uprawnienia do pływania po europejskich wodach śródlądowych. 

Czy łatwo jest zostać marynarzem słodkich wód? Kto może taki katamaran prowadzić?

Marynarzem może zostać każdy kto ma ukończone 18 lat, dobry stan zdrowia i co najmniej podstawowe wykształcenie. Jednak, aby kierować małym statkiem pasażerskim jakimi są nasze katamarany – potrzebna jest 12 – to miesięczna praktyka oraz zdanie egzaminu na patent stermotorzysty. Dzięki współpracy naszego stowarzyszenia z „Żeglugą Mazowiecką”, wszyscy zatrudnieni na katamaranach marynarze odbyli w 2018 roku niezbędną praktykę na statku pasażerskim i na katamaranach oraz zdali w tym roku pozytywnie egzamin na patent stermotorzysty. Aktualnie na katamaranach odbywa praktykę 4 marynarzy, szkolonych również z zakresu informacji turystycznej i wiedzy o lokalnych atrakcjach turystycznych - do obsługi Mobilnych Punktów Informacji Turystycznej. Tak więc w niedalekiej przyszłości będziemy mieli własnych przewodników - Informatorów Turystycznych, posiadających uprawnienia zawodowe do kierowania małymi statkami turystycznymi.

 

Rozkład Rejsów i mapa tras katamaranów"

 

 

Na zdjeciu Kuba Buragiewicz, skarbnik Stowarzyszenia - stermotorzysta katamaranu ALBATROS 1

 

Tekst i foto: Magdalena Szumera

sierpień 2019Katamarany ALBATROS na rowerowej pętli Jeziora Zegrzyńskiego

Katamarany Albatros pozytywnie zapisały się na turystycznej mapie Jeziora Zegrzyńskiego. Pierwszy żeglugowy sezon tych małych statków pasażerskich dobiegł końca, wzbudzając olbrzymie zainteresowanie tak mieszkańców, jak i odwiedzających nas turystów. Katamarany nie tylko służyły do przeprawy na rzekach Bug i Narew, lecz również pełniły rolę Mobilnych Punktów Informacji Turystycznej. Podczas wszystkich rejsów  pasażerowie otrzymywali bowiem wydawnictwa promujące rejsy katamaranami po Bugu i Narwi, a zatrudnieni marynarze doradzali co warto zwiedzić, gdzie można wypożyczyć kajak lub gdzie można smacznie zjeść.  

Na początek trochę statystyki.

Podjęta przez zarząd stowarzyszenia decyzja o rezygnacji ze sprzedaży biletów, a jedynie pobieranie symbolicznej, dobrowolnej darowizny w wys. 5 zł./1 os., pozwoliła na statystyczne określenie poziomu zainteresowania naszymi rejsami. Zdecydowana większość turystów korzystała dwukrotnie z rejsu (95% rejsów z Arciechowa do Serocka oraz 80% z Popowa do Kuligowa i 95% z Kuligowa do Popowa). Łącznie przez trzy miesiące rejsów na wydzielone konto bankowe wpłynęła kwota 19.200 zł. Dzieląc tę kwotę przez dwa katamarany oraz 5 zł. jednorazowej darowizny otrzymujemy ilość pojedynczych rejsów. Przyjmując, iż 95% pasażerów korzystało z rejsu dwukrotnie (tam i z powrotem), pozwala nam przyjąć, iż z rejsów skorzystało w 2019 roku co najmniej 1900 osób.

Warto wiedzieć, iż  dzięki współpracy z „Żeglugą Mazowiecką” z siedzibą w Serocku, Stowarzyszenie na Rzecz Promocji i Rozwoju Zalewu Zegrzyńskiego zorganizowało i przeprowadziło w 2018 i 2019 roku szkolenie teoretyczne i praktyczne dla  10 marynarzy, z których z których 4, zostało zatrudnionych do obsługi katamaranów. Pozostali kontynuowali praktykę podczas rejsów wakacyjnych i zostali  przeszkoleni z zakresu wiedzy o atrakcjach Turystycznej Krainy Jeziora Zegrzyńskiego.

Uruchomienie rejsów na Bugu i Narwi katamaranami ALBATROS było warunkiem powodzenia realizowanego przez Stowarzyszenie zadania publicznego w 2019 roku pt. „Katamarany na turystycznej pętli Jeziora Zegrzyńskiego”, projektu dofinansowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w konkursie TURYSTYKA 2019.

Organizacja rejsów katamaranami była możliwa dzięki finansowej pomocy władz samorządowych Dąbrówki, Radzymina, Serocka i Somianki oraz powiatu wołomińskiego i wyszkowskiego. Mamy nadzieję, iż również  w 2020 roku armator katamaranów otrzyma finansowe wsparcie lokalnych władz, zapewniając nam turystom oraz mieszkańcom nadbużańskich miejscowości tę cenną nową turystyczną atrakcję.

 

Na zdjęciach rejs Albatrosem na trasie z Arciechowa do Serocka.

Tekst i foto: Magdalena Szumera

wrzesień 2019

m/s Albatros - galeria


Nasze usługi

Statek zabiera na pokład do 35 osób. Rejsy cateringowe ze względu na wygodę pasażerów oferujemy maksymalnie dla 25 osób. Na statku znajduje się pokład słoneczny dla 26 osób oraz salonka (kabina pod pokładem) z miejscami do konsumpcji dla 12 osób. Statek jest wyposażony nagłośnienie oraz sprzęt umożliwiający kameralną projekcję filmów, odbiór programów TV i prezentacji multimedialnych. Na statku jest barek i WC.

I. Koszt czarteru - wynajęcia statku z załogą (netto + 8%VAT):

  • Pierwsze dwie godziny rejsu – 800 PLN*
  • Druga i każda nastepna rozpoczeta godzina – 300 PLN*
  • Koszty dodatkowe - podstawienie statku do innego niż Serock portu - w zakładce "cennik".
  • Koszt i rodzaj catering’u jest uzgadniany indywidualnie.

II. WYCIECZKI po Narwi z Serocka do Pułtuska (tylko na zamówienie):

  • Wynajęcie statku (rejs w obie strony – 7 godz.) – 2500 PLN*
  • Wynajęcie statku (rejs w jedną stronę – 3 godz.) – 1800 PLN*
  • Catering – grill z napojami bezalkoholowymi – 60 zł. od osoby

III. Rejsy spacerowe z molo w Serocku (ceny brutto z 8% VAT)

soboty, niedziele i święta – czas rejsu ok.45 min
Ceny biletów na rejsy sponsorowane przez Miasto Serock (01.06-31.08)
15 złotych (normalny), 10 złotych (ulgowy dla dzieci 4-15 lat i seniorów 70+)
25 złotych dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

Ceny biletów na rejsy dodatkowe i na zamówienie z molo w Serocku (dla min. 15 osób).
25 złotych (bilet normalny), 15 złotych (ulgowy dla dzieci 4-15 lat i seniorów 70+),
50 złotych dla posiadaczy karty dużej Rodziny

Skontaktuj się z nami

Kontakt:

Zamawianiem rejsów statkiem ALBATROS:

Telefon do kapitana  798 795 266  

Telefon do armatora 601 22 13 13

E-mail: dyrektor@zeglugamazowiecka.pl