Aktualności

Witamy w sezonie żeglugowym 2022 roku. 

To już 12. rok, obecności w Serocku statku pasażerskiego ALBATROS, którym można odbyć niezapomnianą wycieczkę po Narwi i Jeziorze Zegrzyńskim. Statek ma 35 miejsc oraz wygodną salonkę, czyli kajutę pod pokładem dla 12 osób. Szczególną popularnością cieszą sie kameralne imprezy rodzinne, rejsy panieńskie i kawalerskie oraz nastrojowe rejsy miłośników przyrody i bezkrwawych fotograficznych łowów.

Zachęcamy do odwiedzenia Serocka nad Narwią, gdzie od 4 czerwca w każdy weekend można skorzystać z wycieczkowego rejsu statkiem z z molo przy miejskiej plaży. Planowe rejsy - g. 11.00, 12.00 i 13.00, koszt biletów 25 zł. (normalny) i 15 zł. (ulgowy), a dla posiadaczy Karty Serocczanika - 10 złotych. Bilety są do nabycia na statku.

Z molo w Serocku można przeprawić się wraz z rowerem na drugą stronę rzeki. Armatorem i organizatorem przeprawy małymi statkami pasażerskim jest Stowarzyszenie na Rzecz Promocji i Rozwoju Zalewu Zegrzyńskiego. (więcej: jeziorozegrzynskie.info).

Warto wspomnieć, iż weerkendowe rejsy są dofinansowane w 2022 roku ze środków Miasta i Gminy w Serocku, Powiatu Wołomińskiego oraz darowizn osób prawnych i fizycznych.Co warto o zobaczyć w Turystycznej Krainie Jeziora Zegrzyńskiego w nadchodzacy weekend?

Planując wycieczkę do Krainy Dolnego Bugu i Jeziora Zegrzyńskiego warto zajrzeć do internetu na strony okolicznych gmin (Nieporęt, Radzymin i Serock), gdzie znajdziecie informacje zarówno o historii i walorach turystycznych jak i planowanych imprezach.  Zachęcam do odwiedzenia również aktualności na stronach Powiatu Legionowskiego i Powiatu Wołomińskiego - w "zakładkach" informujących o planowanych imprezach. Chociaż do lata zostało jeszcze kilka tygodni, to Żegluga Mazowiecka już przygotowuje się do nowego sezonu żeglugowego 2022 roku. Przeprowadzane są drobne remonty statków oraz pomostów pływających w Arciechowie, Cuplu i Serocku. W maju planujemy rozpocząć sezon żeglugowy. Nim pojawią się statki i jachty na Jeziorze Zegrzyńskim zachęcam do odwiedzenia Serocka, malowniczo położonego u ujścia Bugu do Narwi. To jedno z najstarszych na Mazowszu miast,  leżących na turystycznych szlakach  - Książąt Mazowieckiech, Bitwy Warszawskiej 1920 roku oraz Mazowieckim Szlaku Literackim. Warto tu wpaść chociaż na chwilę, mimo iż pogoda nie zawsze zachęca do pieszych i rowerowych wędrówek, polecam spacerowe trasy zaczynające się od Rynku - wąwozem do traktu spacerowego brzegiem Narwi i dalej ścieżką przyrodniczą  do wsi Wierzbica, gdzie przy odrobinie szczęścia można trafić na otwartą "po sezonie" smażalnię lokalnych ryb. Latem Serock jest rajem dla turystów. Otwarte sa liczne wypożyczalnie sprzetu wodnego, z mola przy serockiej plaży regularnie pływaja statki i katamarany pasażerskie, którymi mozna przeprawić się przez Narew. Od czerwca uruchomione zostaną przeprawy rowerowe katamaranami ALBATROS, łączące Serock z Arciechowem i Cuplem. Na statkach dostępne będą bezpłatne przewodniki, mapy szlaków wodnych i rowerowych oraz ulotki z rozkładem rejsów katamaranów. Planując wycieczkę warto "ściągnąć" ze strony www.jeziorozegrzynskie.info wydawnictwa armatora katamaranów - Stowarzyszenia "Zalew Zegrzyński": mapy z opisami trzech tras rowerowych wokół Jeziora Zegrzyńskiego,mapy i przewodniki przyrodnicze 7 gmin położonych u ujścia Bugu do Narwi i nad Jeziorem Zegrzyńskim. Warto wiedzieć, iż statki ALBATROS pełnia w sezonie letnim rolę mobilnych punktów Informacji Turystycznej. Można tu będzie otrzymać kompetentną informację o lokalnych atrakcjach, bezpłatne mapy i przewodniki turystyczne zachęcajece do poznania przyrodniczych atrakcji Krainy Dolnego Bugu i Jeziora Zegrzyńskiego.Odwiedź Serock również zimą...

Zachęcamy do odwiedzenia Serocka położonego niedaleko Warszawy nad Jeziorem Zegrzyńskim. To jedno z najstaszych na Mazowszu miast,  malowniczo połozone jest na wysokiej skarpie naprzeciw u ujścia Bugu do Narwi. Warto tu wpaść chociaż na chwilę, mimo iź lato i jesień minęła, a pogoda nie zawsze zachęcają do pieszych i rowerowych wędrówek. Na smakoszy czekają dwie legendarne restauracje "Złoty Lin" i "Złoty Okoń", zaś turystom aktywnym polecam spacerowe trasy zaczynające się od Rynku - wąwozem do traktu spacerowego brzegiem Narwi i dalej ścieżką przyrodniczą  do wsi Wierzbica, gdzie przy odrobinie szczęścia można trafić na otwartą "po sezonie" smażalnię lokalnych ryb. Latem Serock jest rajem dla turystów. Otwarte sa liczne wypożyczalnie sprzetu wodnego, z mola przy serockiej plaży regularnie pływaja statki i katamarany pasażerskie, którymi mozna przeprawić się przez Narew. Niestety, ku zmartwieniu licznie odwiedzających Serock turystów, zawieszone zostały do przyszłego lata przeprawy rowerowe, łączące Serock z Arciechowem i Cuplem. Był to turystyczny hit tegorocznych wakacji. Zachętą do wakacyjnych przepraw na Bugu i Narwi z Arciechowa do Serocka, były z pewnością rozdawane na statkach i w punktach IT ulotki z mapami tras i rozkładem rejsów katamaranów, wydane dzięki dofinansowaniu przez Powiat Wołomiński. Szcególną atrakcją były wydawnictwa armatora katamaranów - Stowarzyszenia "Zalew Zegrzyński", - mapy z opisami trzech tras rowerowych wokół Jeziora Zegrzyńskiego oraz mapy i przewodniki przyrodnicze (do ściągnięcia ze strony www.jeziorozegrzynskie.info). Warto wiedzieć, iż statki ALBATROS spełniały podczas wakacji rolę mobilnych punktów Informacji Turystycznej. Można tu było otrzymać kompetentną informację o lokalnych atrakcjach, bezpłatne mapy i przewodniki turystyczne zachęcajece do poznania przyrodniczych atrakcji Krainy Dolnego Bugu i Jeziora Zegrzyńskiego.

 Atrakcje przyrodnicze na rowerowej pętli wokół Jeziora Zegrzyńskiego - Nieporęt

Planując rowerową wycieczkę jedną z rowerowych tras wokół Jeziora Zegrzyńskiego, które przebiegają przez gminy Nieporęt, Serock i Radzymin warto poznać przyrodnicze atrakcje gmin oraz polecamy skorzystanie z przeprawy na Bugu i Narwi z Arciechowa do Serocka.

Pasjonatów turystyki rowerowej oraz pieszych wędrówek brzegami Bugu i Narwi, pragniemy zainteresować przyrodniczymi atrakcjami gminy Nieporęt.

Gmina Nieporęt dzięki swemu położeniu nad Jeziorem Zegrzyńskim, jest jedyną w swoim rodzaju turystyczną enklawą na Mazowszu. Jej tereny, o każdej porze roku, są miejscem wypoczynku mieszkańców warszawskiej aglomeracji, a walory przyrodnicze docenią nawet nie wrażliwi na piękno natury turyści. Zarówno zapaleni przyrodnicy, weekendowi turyści, jak i poszukujących wytchnienia mieszkańcy położonych w pobliżu miast (Legionowa, Pułtuska, Wołomina i Warszawy) odnajdą tu swój azyl. Spotkają tu zarówno rozległe, zwarte kompleksy leśne i łąkowe, jak i niewielkie, silnie rozdrobnione lasy i łąki o znacznej różnorodności biologicznej. Rowerowe i piesze trasy PTTK wiodą m.in. przez Puszczę Słupecką oraz rezerwat - Łęgi Czarnej Strugi.Atrakcje przyrodnicze gminy Radzymin

Planując wycieczkę jedną z rowerowych tras wokół Jeziora Zegrzyńskiego warto poznać przyrodnicze i historyczne atrakcje lokalnych gmin. Pasjonatów turystyki rowerowej oraz pieszych wędrówek brzegami Bugu i Narwi, pragniemy zainteresować przyrodniczymi atrakcjami gminy Radzymin.

Gmina Radzymin, to położona wśród pól, nadbużańskich rozlewisk, lasów i łąk gmina rolnicza, pozbawiona uciążliwego dla środowiska przemysłu. Wystarczy oddalić się od centrum miasta na zachód, by trafić nad Jezioro Zegrzyńskie lub na północ by dotrzeć do brzegu Bugu, po drodze przejeżdżając mostem w Załubicach niewielką lecz bystrą rzekę Rządzę. Już sam dostęp do Jeziora Zegrzyńskiego czy Bugu brzmi jak obietnica ciekawie spędzonego dnia. To raj dla miłośników ciszy i spokoju, głównie dla wędkarzy i mobilnych rowerzystów, gdyż w okolicy trudno znaleźć wiejski sklepik, nie mówiąc już o restauracjach, barach czy wypożyczalniach rowerów i kajaków. Szukających rozrywki i aktywnego wypoczynku nad wodą warto odwiedzić sąsiednią gminą Nieporęt, gdzie w Ryni i Białobrzegach można wypożyczyć kajak lub coś przekąsić w lokalnych tawernach. Można również skorzystać z przeprawy na druga stronę Jeziora Zegrzyńskiego we wsi Arciechów katamaranem Albatros. To atrakcja dla turystów preferujących zwiedzanie rowerem, gdyż niemal z niego nie zsiadając, mogą znaleźć się na serockim molo i odpocząć na plaży z masą atrakcji dla dzieci, wypożyczyć kajak lub przepłynąć się statkiem pasażerskim po Jeziorze Zegrzyńskim.

Północną granicę gminy Radzymin wyznacza Bug. Bujna roślinność porastająca brzegi tej wielkiej rzeki i mnogość gatunków nadwodnego ptactwa , tak blisko cywilizacji, zaskakuje i zachwyca. Dolina Dolnego Bugu jest enklawą dzikiej przyrody, którą na swój dom wybrało wiele rzadkich gatunków zwierząt, bo nieregulowane koryto rzeczne sprzyja bioróżnorodności. Można spotkać tu wydrę i bobra, kilka gatunków rybitw, remiza, trznadla i czaplę a także krążącą po niebie kanię czarną . Bug w okolicach Radzymina to również ciekawa i atrakcyjna okolica dla wędkarzy, amatorzy „wielkiej ryby” nie pozbawieni szczęścia i cierpliwości mogą złowić tu szczupaka, sandacza a nawet lina czy króla polskich rzek - suma.

Odwiedzających okolice Radzymina może zaskoczyć niepozorna, lecz dzika i pełna życia rzeka Rządza. Mimo, iż nie przepływa przez żaden rezerwat, nie jest objęta programem ochrony siedlisk, spotkamy nad jej brzegami wiele interesujących gatunków. Zarówno w górnym biegu, w okolicach Kałuszyna w powiecie mińskim, przepływając przez cieniste olsy, jak i środkowym i dolnym odcinku rzeki, meandrując między łąkami i pastwiskami, cieszą oko jej czyste wody, porośnięte pałkami wodnymi i sitowiem brzegi oraz zwierzęta które mają w jej pobliżu siedliska. Rządza latem płynąca leniwie i będąca zaledwie małym ciekiem wodnym, wiosną i w czasie długotrwałych opadów staje się kapryśna i nieobliczalna. Zdarza się, że nagle zmienia koryto wracając do swoich starorzeczy sprzed kilkudziesięciu lat. Rozlewa się szeroko po łąkach tworząc olbrzymie jeziora i niekiedy powoduje straty materialne w miejscowościach leżących blisko jej brzegów. W latach 70. próbowano regulować jej bieg, lecz na szczęście zrobiono to tylko na kilku małych odcinkach. Do dzisiaj zadziwia nas swoim pięknem. Miejsc do łowienia ryb jest mnóstwo. Chłodna i stosunkowo czysta woda skrywa szczupaki, klenie, jazie, okonie i płocie.Mapy przyrodniczych i wodnych szlaków

Stowarzyszenie na Rzecz promocji i Rozwoju Zalewu Zegrzyńskiego jest wydawcą przewodników i map turystycznych szlaków wodnych i przyrodniczych Turystycznej Krainy Dolnego Bugu i Jeziora Zegrzyńskiego.  Mapy i przewodnik są dostępne na portalu IT stowarzyszenia www.jeziorozegrzynskie.info

Wybierając się na jedna z proponowanych tras warto wiedzieć, iż Jezioro Zegrzyńskie jest atrakcją rekreacyjną i przyrodniczą Mazowsza, ze względu na jego położenie niespełna 30 km od Warszawy. Jezioro Zegrzyńskie obejmuje obszar 3030 ha, ma 41 km długości, w najszerszym miejscu  - 3,5 km, zaś w najgłębszym miejscu - 7 metrów. Dzięki spiętrzeniu wód można bezpiecznie żeglować Narwią nawet do Pułtuska. Region położony jest w dolnym biegu Bugu i Narwi, zaś Jezioro Zegrzyńskie jest szczególną atrakcją turystyczną dla miłośników sportów wodnych, rajem dla żeglarzy i wędkarzy. Jest mekką zarówno latem, jak i zimą dla windsurferów, lotniarzy oraz pasjonatów kitesurfingu, czyli ślizgania się po falach za latawcem.  Wieją tu bowiem zmienne wiatry z gwałtownymi, silnymi szkwałami, a przy wietrze o sile 3-4 stopni w skali Beauforta powstają krótkie, strome fale nieprzekraczające jednak 0,7m.  Nad jeziorem swoje siedliska mają m.in. rybitwy, mewy, łabędzie, perkozy, kaczki i kormorany. Można złowić leszcze, liny, płocie, karpie, sandacze, szczupaki, sumy, okonie, bolenie i karasie (srebrzysty i złoty). Prawie cały teren otaczają lasy sosnowe. Jezioro Zegrzyńskie jest miejscem szczególnie atrakcyjnym dla tzw. turystyki biznesowej. Miejscowe hotele i ośrodki wypoczynkowe posiadają bazę szkoleniową o europejskim standardzie. Tu mieszkali kibice, działacze UEFA oraz piłkarze reprezentacji Grecji podczas EURO 2010.

W sezonie letnim atrakcją są rejsy spacerowe z molo w Serocku statkiem pasażerskim m/s Albatros, katamaranami "Albatros 1" i "Albatros 2" oraz rejsy tramwaju wodnego ZEFIR z Warszawy do Serocka.

Zapraszamy również do odwiedzenia portalu informacyjnego Krainy Jeziora Zegrzyńskiego. Zachęcamy do odkrywania miejscowej fauny i flory podczas pieszych i rowerowych wędrówek oraz spływów kajakowych rwącym Bugiem lub piękną jak Amazonka, lecz leniwą Narwią. Polecamy wykorzystanie rejsów naszymi statkami na bezkrwawe, fotograficzne łowy których trofea możecie pokazać na naszej stronie oraz podzielić się w internetowej sieci wrażeniami z wycieczek szlakami dziedzictwa przyrodniczego Turystycznej Krainy Jeziora Zegrzyńskiego. Zachęcamy również do ściągnięcie aplikacji mapy na tablety i smartfony, dzięki którym będziecie mogli łatwiej znaleźć turystyczne i przyrodnicze atrakcje położone wzdłuż szlaków prezentowanych w wydawnictwie, namierzyć miejsca cumowania naszych statków lub wyznaczyć własne turystyczne trasy.m/s Albatros - galeria


Nasze usługi

Zapraszamy na rejsy po Narwi i Jeziorze Zegrzyńskim zabytkowym statkiem pasażerskim m/s ALBATROS.

  • Oferujemy rejsy spacerowe z molo w Serocku w każdy weekend (czerwiec-sierpień) o g. 11.00, 12.00 i 13.00. 
  • Koszt biletu ulgowego 15 zł., a normalnego 25 zł. Rejsy są sponsorowane przez Serockie Inwestycje Samorządowe sp. z o.o.

Zamówienia przyjmuje i informacji udziela;

kapitan statku - tel. 798 795 266

dyrektor Zeglugi Mazowieckiej - tel. 601 22 13 13
e-mail: dyrektor@zeglugamazowiecka.plSkontaktuj się z nami

Kontakt:

Zamawianiem rejsów statkiem ALBATROS:

Telefon do kapitana  798 795 266  

Telefon do armatora 601 22 13 13

E-mail: dyrektor@zeglugamazowiecka.pl