Aktualności

Nowa atrakcja dla turystów

W maju br. pojawiły się na Jeziorze Zegrzyńskim dwa nowe statki turystyczne przystosowane do przewozu rowerów i 12 pasażerów. To katamarany ALBATROS zbudowane w 2018 roku przez Stowarzyszenie na Rzecz Promocji i Rozwoju Zalewu Zegrzyńskiego, w ramach projektu pt. ”Mobilne Punkty Informacji Turystycznej”, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu „Rybactwo i Morze”.  Jest to niezwykle ważna inicjatywa, gdyż najbliższe miejsca gdzie można uzyskać informację o miejscowych atrakcjach znaleźć można w Informacji Turystycznej w Legionowie, Wyszkowie lub w Pułtusku.

Jak zapewnia armator, w sezonie żeglugowym na katamaranach dostępne będą wydawnictwa promujące turystyczną krainę Dolnego Bugu i Jeziora zegrzyńskiego oraz uzyskać będzie można rzetelną informacje od zatrudnionych marynarzy, przeszkolonych ze znajomości atrakcji historycznych, turystycznych i przyrodniczych nadbużańskich miejscowości. Katamarany ALBATROS wykorzystane zostaną również do organizacji turystycznych  przepraw na Bugu i Narwi. Projekt taki będzie realizowany w ramach planowanego zadania publicznego pt. „Tramwaje wodne na turystycznej pętli Jeziora Zegrzyńskiego”. Powyższe działanie jak i uruchomienie sezonowej przeprawy na Bugu i Narwi uzależnione jest jednak od pozyskania niezbędnych funduszy na opłacenie m.in. kosztów zatrudnienia załóg, ubezpieczenia statków i pasażerów  oraz kosztów bieżącej eksploatacji katamaranów.

Za uruchomieniem tej nowej atrakcji turystycznej przemawia fakt, iż planowana inicjatywa  jest spójna z Lokalną Strategią Rozwoju na lata 2016-2023 dla obszaru gmin: Nieporęt, Serock, Wieliszew  (powiat legionowski), Dąbrówka, Radzymin (powiat wołomiński) i  Somianka  (powiat wyszkowski). Stowarzyszenie jest w trakcie finalizowania porozumień i umów z deklarującymi pomoc  finansową władzami Serocka, Radzymina oraz Powiatu Wołomińskiego. Zarówno armator katamaranów jak i rowerzyści nie mogą się doczekać uruchomienia tej przeprawy rowerowej na Narwi z Serocka do Arciechowa i na Bugu z Cupla do Serocka i Arciechowa.

maj 2020

  

Fundusze europejskie w Serocku

Tradycyjnie na początku maja obchodzone były Dni Funduszy Europejskich, w których udział wzięły katamarany ALBATROS oraz jacht motorowy „Unijny Wiatr”, zakupione dzięki dofinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu „Rybactwo i Morze”. Z molo w Serocku można było przepłynąć się po Narwi i Jeziorze Zegrzyńskim motorówką lub odbyć rejs katamaranem po Bugu.

Warto wspomnieć, iż katamarany są jednostkami prototypowymi, zaprojektowanymi i zbudowanymi specjalnie dla rejsów po płytkim zazwyczaj Bugu. Są to małe, motorowe łodzie turystyczne, posiadające stojaki dla 8 rowerów i miejsca dla 12 pasażerów,  umieszczone na dwóch pływakach i napędzane silnikiem spalinowym TOHATSU 30KM. Armatorem i projektantem katamaranów ALBATROS jest Stowarzyszenie na Rzecz Promocji i Rozwoju Zalewu Zegrzyńskiego z siedzibą w Serocku, a wykonawcą firma ROTO-TECH sp. z o.o. z Tomic w powiecie piaseczyńskim.

W sezonie żeglugowym 2020 katamarany będą wykorzystywane  do promocji atrakcji turystycznych regionu podczas planowanych rejsów wakacyjnych. Dzięki  dotacjom m.in. Powiatu Wołomińskiego i gmin Dąbrówka, Radzymin i Serock, w sezonie letnim - zorganizowane będą weekendowe rejsy na Bugu z Kuligowa do Popowa oraz na Narwi z Arciechowa do Serocka.

Uruchomienie przeprawy utworzy rowerową pętlę wokół Jeziora Zegrzyńskiego, umożliwiając pasjonatom turystyki aktywnej przeprawę np. rowerem przez rzekę Bug, miedzy mostami w Wierzbicy na Narwi i Wyszkowie na Bugu. Trasę z Serocka do Arciechowa (gmina Radzymin) i Cupla (gmina Serock) obsługiwać będzie  ALBATROS 1 (tel. do kapitana – 609 511 417), a trasę z Kuligowa (gmina Dąbrówka)   do Popowa (gmina Somianka)  – Albatros 2 (tel. do kapitana – 609 511 418). Więcej informacji szukajcie na stronie informacji turystycznej www.jeziorozegrzynskie.info.


Na zdjęciach  załoga katamaranu podczas Dni Funduszy Europejskich w Serocku.

Magdalena Szumera

maj 2020

 

Nowa atrakcja dla turystów

W kwietniu br. pojawiły się na Jeziorze Zegrzyńskim dwa nowe statki turystyczne przystosowane do przewozu rowerów i 12 pasażerów. To katamarany ALBATROS zbudowane w 2018 roku przez Stowarzyszenie na Rzecz Promocji i Rozwoju Zalewu Zegrzyńskiego, w ramach projektu pt. ”Mobilne Punkty Informacji Turystycznej”, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu „Rybactwo i Morze”.  Jest to niezwykle ważna inicjatywa, gdyż najbliższe miejsca gdzie można uzyskać informację o miejscowych atrakcjach znaleźć można w Informacji Turystycznej w Legionowie, Wyszkowie lub w Pułtusku.

Jak zapewnia armator, w sezonie nowym żeglugowym na katamaranach dostępne będą wydawnictwa promujące turystyczną krainę Dolnego Bugu i Jeziora zegrzyńskiego oraz uzyskać będzie można rzetelną informacje od zatrudnionych marynarzy, przeszkolonych ze znajomości atrakcji historycznych, turystycznych i przyrodniczych nadbużańskich miejscowości. Katamarany ALBATROS wykorzystane zostaną również do organizacji turystycznych  przepraw na Bugu i Narwi. Projekt taki będzie realizowany w ramach planowanego zadania publicznego pt. „Tramwaje wodne na turystycznej pętli Jeziora Zegrzyńskiego”. Powyższe działanie jak i uruchomienie sezonowej przeprawy na Bugu i Narwi uzależnione jest jednak od pozyskania niezbędnych funduszy na opłacenie m.in. kosztów zatrudnienia załóg, ubezpieczenia statków i pasażerów  oraz kosztów bieżącej eksploatacji katamaranów.

Za uruchomieniem tej nowej atrakcji turystycznej przemawia fakt, iż planowana inicjatywa  jest spójna z Lokalną Strategią Rozwoju na lata 2016-2023 dla obszaru gmin: Nieporęt, Serock, Wieliszew  (powiat legionowski), Dąbrówka, Radzymin (powiat wołomiński) i  Somianka  (powiat wyszkowski). Stowarzyszenie na Rzecz Promocji i Rozwoju Zalewu Zegrzyńskiego.

Stowarzyszenie jest w trakcie finalizowania porozumień i umów z deklarującymi pomoc  finansową władzami Serocka, Radzymina, Somianki i Dąbrówki oraz powiatów wołomińskiego i wyszkowskiego. Zarówno armator katamaranów jak i rowerzyści nie mogą się doczekać uruchomienia pierwszej w historii Jeziora Zegrzyńskiego - przeprawy promowej na Narwi z Serocka do Arciechowa lub na Bugu z Kuligowa do Popowa.

Na zdjęciach katamaran Albatros na Bugu w okolicach Kuligowa.

 

Tekst: Magdalena Szumera

Kwiecień 2019

 

Mapy przyrodniczych i wodnych szlaków

Stowarzyszenie na Rzecz promocji i Rozwoju Zalewu Zegrzyńskiego jest wydawcą przewodników i map turystycznych szlaków wodnych i przyrodniczych Turystycznej Krainy Dolnego Bugu i Jeziora Zegrzyńskiego.  Mapy i przewodnik są dostępne na portalu IT stowarzyszenia www.jeziorozegrzynskie.info

Wybierając się na jedna z proponowanych tras warto wiedzieć, iż Jezioro Zegrzyńskie jest atrakcją rekreacyjną i przyrodniczą Mazowsza, ze względu na jego położenie niespełna 30 km od Warszawy. Jezioro Zegrzyńskie obejmuje obszar 3030 ha, ma 41 km długości, w najszerszym miejscu  - 3,5 km, zaś w najgłębszym miejscu - 7 metrów. Dzięki spiętrzeniu wód można bezpiecznie żeglować Narwią nawet do Pułtuska. Region położony jest w dolnym biegu Bugu i Narwi, zaś Jezioro Zegrzyńskie jest szczególną atrakcją turystyczną dla miłośników sportów wodnych, rajem dla żeglarzy i wędkarzy. Jest mekką zarówno latem, jak i zimą dla windsurferów, lotniarzy oraz pasjonatów kitesurfingu, czyli ślizgania się po falach za latawcem.  Wieją tu bowiem zmienne wiatry z gwałtownymi, silnymi szkwałami, a przy wietrze o sile 3-4 stopni w skali Beauforta powstają krótkie, strome fale nieprzekraczające jednak 0,7m.  Nad jeziorem swoje siedliska mają m.in. rybitwy, mewy, łabędzie, perkozy, kaczki i kormorany. Można złowić leszcze, liny, płocie, karpie, sandacze, szczupaki, sumy, okonie, bolenie i karasie (srebrzysty i złoty). Prawie cały teren otaczają lasy sosnowe. Jezioro Zegrzyńskie jest miejscem szczególnie atrakcyjnym dla tzw. turystyki biznesowej. Miejscowe hotele i ośrodki wypoczynkowe posiadają bazę szkoleniową o europejskim standardzie. Tu mieszkali kibice, działacze UEFA oraz piłkarze reprezentacji Grecji podczas EURO 2010.

W sezonie letnim atrakcją są rejsy spacerowe z molo w Serocku statkiem pasażerskim m/s Albatros, katamaranami "Albatros 1" i "Albatros 2" oraz rejsy tramwaju wodnego ZEFIR z Warszawy do Serocka.

Zapraszamy również do odwiedzenia portalu informacyjnego Krainy Jeziora Zegrzyńskiego. Zachęcamy do odkrywania miejscowej fauny i flory podczas pieszych i rowerowych wędrówek oraz spływów kajakowych rwącym Bugiem lub piękną jak Amazonka, lecz leniwą Narwią. Polecamy wykorzystanie rejsów naszymi statkami na bezkrwawe, fotograficzne łowy których trofea możecie pokazać na naszej stronie oraz podzielić się w internetowej sieci wrażeniami z wycieczek szlakami dziedzictwa przyrodniczego Turystycznej Krainy Jeziora Zegrzyńskiego. Zachęcamy również do ściągnięcie aplikacji mapy na tablety i smartfony, dzięki którym będziecie mogli łatwiej znaleźć turystyczne i przyrodnicze atrakcje położone wzdłuż szlaków prezentowanych w wydawnictwie, namierzyć miejsca cumowania naszych statków lub wyznaczyć własne turystyczne trasy.m/s Albatros - galeria


Nasze usługi

Zapraszamy na rejsy po Narwi i Jeziorze Zegrzyńskim zabytkowym statkiem pasażerskim m/s ALBATROS.

  • Oferujemy rejsy spacerowe z molo w Serocku w każdy weekend (czerwiec-sierpień) o g. 11.00, 12.00 i 13.00. 
  • Koszt biletu ulgowego 15 zł., a normalnego 20 zł. Rejsy są sponsorowane przez Serockie Inwestycje Samorządowe sp. z o.o.

Zamówienia przyjmuje i informacji udziela;

kapitan statku - tel. 798 795 266

dyrektor Zeglugi Mazowieckiej - tel. 601 22 13 13
e-mail: dyrektor@zeglugamazowiecka.plSkontaktuj się z nami

Kontakt:

Zamawianiem rejsów statkiem ALBATROS:

Telefon do kapitana  798 795 266  

Telefon do armatora 601 22 13 13

E-mail: dyrektor@zeglugamazowiecka.pl