m/s Albatros

Na początku lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku na zamówienie administracji wodnej powstawały statki przeznaczone do inspekcji dróg wodnych i bezpieczeństwa żeglugi. Statki spodobały się właścicielom ośrodków wypoczynkowych, tak bardzo, że zgłosili zainteresowanie zakupem małych jednostek pasażerskich do obsługi rejsów turystycznych, na niewielkich zamkniętych akwenach wodnych.

W związku z tym projektant statków – Zakład Teorii Okrętów Politechniki Gdańskiej, dostosował dotychczasową “inspekcyjną” wersję do obsługi ruchu pasażerskiego, dla małych grup wycieczkowych.

Budowę zmodyfikowanej jednostki zlecono ówczesnej Warszawskiej Stoczni Rzecznej w Warszawie, Nie można z całą pewnością stwierdzić, ile ich powstało w latach 1961—1968, ale seria nie była mniejsza niż 19 sztuk. Jednym z ostatnich statków zbudowanych w warszawskiej stoczni był Albatros.

Historia statku m/s „Albatros” zaczyna się w 1963 roku. Wtedy w ramach zobowiązania produkcyjnego, na święto 22 lipca, załoga Warszawskiej Stoczni Rzecznej zbudowała statek przeznaczony do obsługi ruchu pasażerskiego na Wiśle i budowanym właśnie Zalewie Zegrzyńskim. Z początku jednostka jubileuszowa nie miała szczęścia i nie znalazła amatora. Dopiero w 1964 roku została przekazana Żegludze Warszawskiej do obsługi nowej atrakcji turystycznej – Zalewu Zegrzyńskiego. Jednak krótki był żywot statku nad Wisłą. Budowane nad Zalewem ośrodki szkoleniowo – wypoczynkowe nie wykazywały zainteresowania żeglugą pasażerską. Po dwóch latach pływania w Kazimierzu nad Wisłą „Albatros” na ponad 40 lat opuścił Mazowsze. W latach 1967-1991 pływał pod banderą Żeglugi Augustowskiej, a następnie zyskał prywatnego armatora z malowniczej Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Nad Zalew Zegrzyński m/s „Albatros” powrócił w roku 2010, a jego armatorem została Żegluga Mazowiecka i jest nim po dziś dzień. W 2013 roku statek przeszedł kapitalny remont i modernizację. Wymienione zostały okna w kabinie i sterówce, zmodernizowana został instalacja elektryczna i sanitarna, nowe są urządzenia kuchni i WC oraz ławki na pokładzie słonecznym i sidzenia w kabinie. Statek został wyposażony w nowoczesne urządzenia multimedialne, nawigacyjne i nagłośnienie. Operacja została współfinansowana z funduszy Unii Europejskiej.  W sezonie jednostka obsługuje regularne rejsy spacerowe po Zalewie, czartery i inne imprezy turystyczne.

Jak na statek z połowy ubiegłego wieku, jest nadal statkiem wygodnym dla podróżnych i funkcjonalnym. Zadbali o to kolejni armatorzy dzięki którym przeprowadzone remonty i modernizacje nie wpłynęły na wygląd i oryginalne wyposażenie statku, zaś poprawiły estetykę i komfort pomieszczeń pasażerskich. Warto wspomnieć, iż „Albatros” jest jedynym statkiem pasażerskim na Mazowszu posiadającym „salonkę z barem”, idealną do przeprowadzania kameralnych imprez.


opis techniczny statku

 

m/s Albatros - galeria


Nasze usługi

Zapraszamy na rejsy po Narwi i Jeziorze Zegrzyńskim zabytkowym statkiem pasażerskim m/s ALBATROS.

  • Oferujemy rejsy spacerowe z molo w Serocku w każdy weekend (czerwiec-sierpień) o g. 11.00, 12.00 i 13.00. 
  • Koszt biletu ulgowego 30 zł., a normalnego 40 zł. Rejsy są sponsorowane przez Serockie Inwestycje Samorządowe sp. z o.o.

Zamówienia przyjmuje i informacji udziela;

kapitan statku - tel. 798 795 266

dyrektor Zeglugi Mazowieckiej - tel. 601 22 13 13
e-mail: dyrektor@zeglugamazowiecka.plSkontaktuj się z nami

Kontakt:

Zamawianiem rejsów statkiem ALBATROS:

Telefon do kapitana  798 795 266  

Telefon do armatora 601 22 13 13

E-mail: dyrektor@zeglugamazowiecka.pl