Marynarze statków ALBATROS

Skończyły się wakacje i  regularne pasażerskie rejsy po Jeziorze Zegrzyńskim.

Jeżeli odwiedziliście latem Krainę Dolnego Bugu, Narwi i Jeziora Zegrzyńskiego to jesteśmy Wam winni kilka informacji. Od maja do jesieni z molo w Serocku kursowały do Arciechowa u ujścia Bugu do Narwi, dwa małe statki turystyczne ALBATROS, łączące gminą Miasto i Gminę w Serocku z  powiatem wołomińskim mogli. Była to największa, szczególnie dla rowerzystów, turystyczna atrakcja Krainy Dolnego Bugu, Narwi i Jeziora Zegrzyńskiego, gdyż  w każdy wakacyjny weekend można było przeprawić się  z Arciechowa (gmina Radzymin) i Cupla (gmina Serock) na drugą stronę Narwi do Serocka. Nowością były świąteczne rejsy do Kuligowa nad Bugiem (gmina Dąbrówka), z których skorzystali jedynie nieliczni, gdyż statek zabierał jedynie 12 pasażerów na blisko 4-ro godzinny rejs. Armatorem katamaranów i organizatorem rejsów było Stowarzyszenie „Zalew Zegrzyński” , z którego inicjatywy zbudowano w 2018 roku te małe statki motorowe (dotacja ze środków UE - Program Operacyjny Rybactwo i Morze), pełniących również rolę Mobilnych Punktów Informacji Turystycznej. Uruchomienie przeprawy u ujścia Bugu do Narwi umożliwiło „domknięcie” rowerowej pętli wokół Jeziora Zegrzyńskiego, a nasze stowarzyszenie opracowało i wydało drukiem mapę trzech rowerowych tras dostępnych na naszej stronie w zakładce „mapy”.  Dodatkową atrakcją wycieczki wokół Jeziora Zegrzyńskiego była możliwość skorzystania z wakacyjnej przeprawy katamaranem przez Bug i Narew. Nowe rowerowe trasy połączyły tradycyjne szlaki turystyczne PTTK po obu stronach rzeki, a wakacyjna przeprawa nie była kosztowna, gdyż koszt zatrudnienia marynarzy był dofinansowany przez samorządy lokalne (dotacja Powiatu Wołomińskiego, gmin Radzymin i Serock), a koszty eksploatacji ze środków własnych stowarzyszenia oraz darowiznom sympatyków Krainy Jeziora Zegrzyńskiego i pasażerów korzystających z przeprawy.

  

Podsumowując żeglugowy sezon roku 2022 warto wspomnieć, iż był to przełomiowy rok po dwóch latach pandemii. Statek pasażerski ALBATROS wykonał 120 rejsów turystycznych z których skorzystało ponad 1500 pasażerów, zaś z przeprawy rowerowej z Serocka do Arciechowa i Cupla ponad 5000 pasażerów katamaranów. W tym roku znacznie wzrosła ilość rowerzystów, w tym spora grupa rodzin z dziećmi (przewieziono blisko 900 rowerów). Z rejsów statkami korzystali mieszkańcy i turyści odwiedzający gminy położone wzdłuż brzegów dolnego biegu rzeki Bug i Jeziora Zegrzyńskiego (powiat legionowskiego i wołomińskiego - ok. 75% pasażerów) oraz działkowicze i mieszkańcy aglomeracji warszawskiej. 

Odwiedzając  Serock z pewnością dotarliście do miejskiej plaży, gdzie można było skorzystać z licznych atrakcji rekreacyjnych i kulinarnych oraz rejsu statkiem pasażerskim Albatros.  Armatorem statku jest „Żegluga Mazowiecka”, a utrzymanie niskich cen biletów było możliwe dzięki finansowemu wsparciu  władz samorządowych Serocka. Dzięki współpracy armatorów statków ALBATROS  które mogliście spotkać przy serockim molo oraz merytorycznej pomocy Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, wszyscy zatrudnieni marynarze odbywający zawodową praktykę uzyskali  patenty kapitanów, bosmanów i mechaników żeglugi śródlądowej oraz umiejętności i wiedzę informatorów turystycznych.

Kapitanowie żeglugi śródlądowej – kapitanowie statku pasażerskiego ALBATROS – Zbyszek, Wojtek

 

Kapitanowie żeglugi wielkiej i śródlądowej - Marek i Ojo

 

Sternicy - mechanicy  żeglugi śródlądowej – Kuba i Andrzej

 

Mechanicy  - bosmani żeglugi śródlądowej: Darek i Artur

 

Starsi marynarze żeglugi śródlądowej – stermotorzyści: Daniel, Marek i Sebastian

 

Jestem przekonana, iż do przyszłego sezonu żeglugowego liczba kapitanów się zwiększy, gdyż większość  bosmanów  naszych statków posiada już niezbędny staż do ubiegania się o patenty  kapitana żeglugi śródlądowej, którego warunkiem  zdobycia jest zdanie trudnego, teoretycznego i praktycznego egzaminu  przed Państwowa Komisją w Urzędzie Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie.

Tekst:  Magdalena Szumera, bosman żeglugi śródlądowej, wiceprezes Stowarzyszenia „Zalew Zegrzyński” Foto: Andrzej Kamiński, Zbigniew Szumera

 

 

m/s Albatros - galeria


Nasze usługi

Zapraszamy na rejsy po Narwi i Jeziorze Zegrzyńskim zabytkowym statkiem pasażerskim m/s ALBATROS.

  • Oferujemy rejsy spacerowe z molo w Serocku w każdy weekend (czerwiec-sierpień) o g. 11.00, 12.00 i 13.00. 
  • Koszt biletu ulgowego 15 zł., a normalnego 25 zł. Rejsy są sponsorowane przez Serockie Inwestycje Samorządowe sp. z o.o.

Zamówienia przyjmuje i informacji udziela;

kapitan statku - tel. 798 795 266

dyrektor Zeglugi Mazowieckiej - tel. 601 22 13 13
e-mail: dyrektor@zeglugamazowiecka.plSkontaktuj się z nami

Kontakt:

Zamawianiem rejsów statkiem ALBATROS:

Telefon do kapitana  798 795 266  

Telefon do armatora 601 22 13 13

E-mail: dyrektor@zeglugamazowiecka.pl